MHSPA Spring Contests

While you might not know it from looking out your window, spring is here and so are the Minnesota High School Press Association’s spring contests! The deadlines are:

April 24, 2014
Journalism Educator of the Year
Entry form

May 9, 2014
North Star Awards
Entry form

June 27, 2014
Gold Medallion Contests
Entry form

Print out the entry form and follow the directions to enter. If you have any questions please contact contests@studentpress.org.

Join MHSPA for Arts Journalism Day

newlogo320The Minnesota High School Press Association and Journalism Educators of Minnesota, in cooperation with the Guthrie Theater, will hold an arts review writing contest on Feb. 26, 2014, at the Guthrie Theater in Minneapolis. Enter your students today!

Students selected to participate in this contest will attend and report on a performance of “Tristan and Yseult” by Carl Grose and Anna Maria Murphy on the McGuire Proscenium Stage, tour the Guthrie theater facilities, learn from a professional arts editor/writer and write a review of the performance on deadline.

Interested writers should submit the entry form by Jan. 13, 2014. Twenty-five selected participants will be contacted and given final details concerning the contest by Feb 14, 2014.

Each participant must pay a $20 fee to cover the tour and lunch. Fees will be due by Feb. 26 to MHSPA. Do not mail entry fee with application. Information about where to send payment will be sent to those selected to attend. Advisers may reserve tickets to accompany their selected students.

The winner will have his or her story published on the MHSPA website. Direct questions to Laurie Hansen, event coordinator, at hansenl@stillwater.k12.mn.us or (651) 351-8128.

2013 MHSPA Award Winners

Congratulations to our 2013 MHSPA award winners!  The following awards were announced and distributed at the MHSPA State High School Journalism Convention on Oct.8, 2013, at the University of Minnesota:

2013 MHSPA Best of Show Awards

Publication Website

1. Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.
http://bsmknighterrant.org

2. The Hoofprint, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

3. The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.
http://slpecho.com

4. Pony Express, Stillwater HS, Stillwater, Minn.
http://www.hoofprint.net

5. Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.
http://www.rubiconline.com

Magazine

1. i-Mag, Albert Lea HS, Albert Lea, Minn.

Newspaper

1. Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

2. The Hoofprint, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

3. The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

4. The Royal Page, Hopkins HS, Minnetonka, Minn.

5. Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Yearbook

1. Tatanka, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

2. Regalia, Hopkins HS, Minnetonka, Minn.

3. Kabekonian, Stillwater HS, Stillwater, Minn.

4. Spartan, Orono HS, Long Lake, Minn.

5. Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.


2013 MHSPA Gold Medallion Awards

Magazine Art/Illustration

First Place
Madeline Graham
Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Magazine Cover Design

First Place
Charles Rosenblum
Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Magazine Photograph

First Place
William Brower
Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Magazine Poem

First Place
Miriam Tibbetts
Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Magazine Short Story

First Place
Clara Stahlmann Roeder
Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Honorable Mention
Emily Ross
Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Magazine Spread Design

First Place
Charles Rosenblum
Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Newspaper

First Place
Dylan Scott
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Second Place
Meara Cummings
Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Third Place
Jaimee Leibfried
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Honorable Mention
Laura Shannon
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Honorable Mention
Dylan Scott
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Newspaper Editorial Cartoon

First Place
Joey Ungemach
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Second Place
Sophie Gorham
Viewer, Mounds View HS, Arden Hills, Minn.

Honorable Mention
Char Naegele
Spartan Speaks, Orono HS, Long Lake, Minn.

Honorable Mention
Marissa Iversrud
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Newspaper Editorial/Opinion Column

First Place
Staff
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Second Place
Kate Whitney
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Third Place
Akshay Patke
Viewer, Mounds View HS, Arden Hills, Minn.

Honorable Mention
Jessi McMullen
The Hoofprint, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Honorable Mention
Bridget Ebert
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Honorable Mention
Kayla Goldfarb
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Newspaper Feature Photo

First Place
Ben Leipholtz
The Hoofprint, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Second Place
Conner Wickland
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Honorable Mention
Ben Leipholtz
The Hoofprint, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Honorable Mention
Daejah Carrington
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Newspaper Feature Story

First Place
Rachel Bartz
Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Second Place
Anne Arneson, Arthur Boyle, Michelle Sauer
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Third Place
Rachel Bartz
Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Honorable Mention
Tessa Ostvig
Spartan Speaks, Orono HS, Long Lake, Minn.

Honorable Mention
Josh Anderson, Isaac Greenwood
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Newspaper News Photo

First Place
Jaimee Leibfried
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Second Place
Quincy Gross
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Honorable Mention
Jonah Sandy
The Spectrum, Blake School, Minneapolis, Minn.

Newspaper News Story

First Place
Mary Pat Ross
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Second Place
Katie Sisk, Ruby Ford
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Third Place
Jaimee Leibfried
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Honorable Mention
Taylor Peterson
Spartan Speaks, Orono HS, Long Lake, Minn.

Honorable Mention
Nolan Lindquist
The Spectrum, Blake School, Minneapolis, Minn.

Honorable Mention
Ava Gallagher
Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Newspaper Page One Design

First Place
Anne Arneson
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Second Place
Marissa Iversrud, Dylan Scott
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Third Place
Ben Leipholtz
The Hoofprint, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Honorable Mention
Jonah Sandy
The Spectrum, Blake School, Minneapolis, Minn.

Honorable Mention
Cole Bacig
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Newspaper Review

First Place
Adam Lach
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Second Place
Josh Scal
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Third Place
James Birr
Viewer, Mounds View HS, Arden Hills, Minn.

Honorable Mention
Akshay Patke, David Gonzalez-Dysinger
Viewer, Mounds View HS, Arden Hills, Minn.

Newspaper Single-page Design

First Place
Cole Bacig
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Second Place
Youngjun Park
Viewer, Mounds View HS, Arden Hills, Minn.

Third Place
Kiley Peterson
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Honorable Mention
Erika Voeller
The Hoofprint, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Honorable Mention
Kiley Peterson
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Honorable Mention
Cole Bacig
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Newspaper Sports Photo

First Place
Megan Beh
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Second Place
Daejah Carrington
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Honorable Mention
Anders Nygaard
Viewer, Mounds View HS, Arden Hills, Minn.

Honorable Mention
Natalie Sanford
The Echo, St. Louis Park HS, St. Louis Park, Minn.

Newspaper Sports Story

First Place
Anne Arneson, Michelle Sauer
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Second Place
Peter Best, David Nelson
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.

Third Place
Maximilliam Wang
Viewer, Mounds View HS, Arden Hills, Minn.

Honorable Mention
Katey Hackett
The Heights Herald, Columbia Heights HS, Columbia Heights, Minn.

Honorable Mention
Jack Hultstrand
Zephyrus, Edina HS, Edina, Minn.

Honorable Mention
Frances Hoekstra
Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Website General Excellence

First Place
Staff
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.
http://bsmknighterrant.org

Honorable Mention
Ellen Oberle, Pauline Ojambo
Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.
http://www.redhawksonline.com

Website Multimedia Package

First Place
Ann Arnason
Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park, Minn.
http://bsmknighterrantorg/homeless-youth

Honorable Mention
Ben Leipholtz
The Hoofprint, Buffalo HS, Buffalo, Minn.
http://www.youtube.com/watch?v=2xC9vCx9hU

Yearbook Academic/Clubs Copy

First Place
Makenzie Kramer
Kabekonian, Stillwater HS, Stillwater, Minn.

Second Place
Hannah Rikkers
Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Honorable Mention
Helania von Bank
Tatanka, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Yearbook Feature Copy

First Place
Bailey Braatz, Canie O’Malley
Tatanka, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Second Place
Katie Yockey, Cassie Renckens, Maddy Mills
Spartan, Orono HS, Long Lake, Minn.

Honorable Mention
Morgan Root
Kabekonian, Stillwater HS, Stillwater, Minn.

Yearbook Feature Photo

First Place
Ben Leipholtz
Tatanka, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Second Place
Alex Lindberg
Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Honorable Mention
Brianna Christan
Tatanka, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Yearbook Sports Copy

First Place
Nicole Nipper
Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Second Place
Grant Wielde
Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Honorable Mention
Stephanie Shekels, Molly Peltier, Kate Pendleton
Spartan, Orono HS, Long Lake, Minn.

Yearbook Sports Photo

First Place
Nicholas Engfer
Tatanka, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Second Place
Peter Driscoll
Ibid, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Third Place
Katie Pope
Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Yearbook Spread Design

First Place
Hannah Lindborg
Tatanka, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Second Place
Katie Chamberlain
Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Honorable Mention
Morgan Root, Emily Zellers
Kabekonian, Stillwater HS, Stillwater, Minn.

Yearbook Theme Copy

First Place
Nicole Nipper
Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

Honorable Mention
Claire Samuelson, Julian D’Rozario
Ibid, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul, Minn.

Yearbook Theme/Concept Package

First Place
Hope Mueller, Emily DeVore
Tatanka, Buffalo HS, Buffalo, Minn.

Honorable Mention
Katie Chamberlain
Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minn.

MHSPA Logo Design Contest

MHSPA is in need of a new logo. Now is your chance to use all those design skills you’ve learned and create something for all of Minnesota to see for years to come! See the rules for entry below and send in your entries by Fri. March 28th.

  • Logo must be no more than 2-color (excluding black or white).
  • Logo must be created in vector format, such as Adobe Illustrator and easily scalable.
  • Logo design must be original and cannot contain copyrighted material.
  • Logo may not include images or licensed images that have been previously published.
  • Logo text must contain either “MHSPA”or “Minnesota High School Press Association”or both.

Please send a copy by file in .ai or .eps format to paul@studentpress.org. Entries will be judged by an impartial judge or judges and the contest winner wil be announced at the 2014 Minnesota State Journalism Convention. 

MHSPA State Convention – Oct. 8th, 2013

MHSPA13OnlineReg

Join MHSPA in the “Land of 10,000 Ledes” for an exciting day of journalistic inspiration from award-winning advisers and professionals from around the state. Kick-off the school year right and bring home a wealth of ideas to take your publication to the next level. Also, see who represents le crème de la crème of Minnesota scholastic journalism at the Gold Medallion, All-State and Best of Show award presentations.

The MHSPA State Convention will take place at University of Minnesota’s Coffman Memorial Union (300 Washington Ave SE, Minneapolis) on Tuesday, Oct. 8th from 8 a.m.-1 p.m. Registration will begin at 8 a.m. and breakout sessions will start at 9 a.m.  Take a look at this year’s convention program to see all that’s in store this year.

Keynoting this year’s convention will be Boyd Huppert, a two-time Edward R. Murrow Award winning journalist and reporter for KARE 11.

Rates start at only $12!

  • MHSPA member earlybird rates: $12 per delegate through Sept. 29
  • MHSPA member regular rates: $15 per delegate beginning Oct. 1
  • Non-members: $20 per delegate
  • MHSPA Membership fees: $39 per publication; each publication joins separately (membership form PDF)

Online registration is available by following this link. To download and mail in a hard-copy of the registration form click hereMHSPA Members and non-members welcome.

See you in the “Land of 10,000 Ledes!”